Inductees by Sport

Hall of Fame Logo

BASEBALL

‣ 1959 Baseball Team
‣ William “Wee” Coyle (1908–11)
‣ J. Wilson Gaw (1928–30)
‣ Dorsett V. “Tubby” Graves, Coach (1923–46)
‣ Bill Hutchinson (1929–31)
‣ Art Langlie (1920–26)
‣ Hal Lee (1932–34)
‣ Chris Magruder (1996–98)
‣ Lawyer Milloy (1993–95)
‣ Ned Nelson (1929–32)
‣ Alfred “Doc” Strauss (1902–03)
‣ Elmer Tesreau (1923–26)
‣ Roscoe “Torchy” Torrance (1920–22)
‣ Sammy White (1947–49)

MEN’S BASKETBALL

‣ 1953 Men’s Basketball Team
‣ Bruno Boin (1956–57, 1959)
‣ James Bryan (1920–23)
‣ Ralph Cairney (1930–32)
‣ Joe Cipriano (1951–53)
‣ Irving Cook (1918–20)
‣ William “Tippy” Dye, Coach (1951–59)
‣ Clarence “Hec” Edmundson, Coach (1921–47)
‣ James Edwards (1974–77)
‣ Bob Egge (1935–37)
‣ Charles Frankland (1920–23)
‣ Bob Galer (1933–35)
‣ Frank Guisness (1949–52)
‣ Marv Harshman, Coach (1972–85)
‣ Steve Hawes (1970–72)
‣ Bob Houbregs (1951–53)
‣ Alfred James (1926–28)
‣ Hal Lee (1932–34)
‣ Todd MacCulloch (1996–99)
‣ William Morris (1941–44)
‣ Ned Nelson (1929–32)
‣ Jack Nichols (1944, 1947–48)
‣ Eldridge Recasner (1987–90)
Nate Robinson (2003–05)
Brandon Roy (2003–06)
‣ Detlef Schrempf (1982–85)
‣ Doug Smart (1957–59)
‣ Christian Welp (1984–87)
‣ Sammy White (1947–49)

WOMEN’S BASKETBALL

‣ Yvette Cole (1985–89)
‣ Karen Deden Westwater (1987–91)
Chris Gobrecht (1985–96)
‣ Giuliana Mendiola (2001–04)
‣ Karen Murray Hodgins (1981–84)
‣ Rhonda Smith (1992–95)

MEN’S CREW

‣ 1923 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1936 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1940 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1941 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1948 Men’s Four-Oared Crew
‣ 1948–50 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1952 Men’s Four-Oared Crew
‣ 1958 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1970 and 71 Men’s Eight-Oared Crew
‣ 1977 Men’s Crew
‣ 1997 Men’s Crew Varsity Eight
‣ Rusty Callow (1914–15); Coach (1922–27)
‣ Hiram Conibear, Coach (1907–17)
‣ Dick Erickson, Coach (1968–87)
‣ Alan Forney (1979–82)
‣ George Pocock, Boat Builder (1912–76)
‣ Al Ulbrickson, Sr., Coach (1924–58)

WOMEN’S CREW

‣ 1981 Women’s Eight-Oared Crew
‣ 1982 Women’s Eight-Oared Crew
‣ 1983 Women’s Eight-Oared Crew
1984 Women’s Eight-Oared Crew
1985 Women’s Eight-Oared Crew
‣ 1997 Women’s Crew Varsity Eight
‣ Jan Harville (1970–73); Coach (1980–2003)
‣ Anna (Mickelson) Cummins (1999–2002)
Mary Whipple (1999–2002)

CROSS-COUNTRY

‣ 2008 Women’s Cross Country Team

FOOTBALL

‣ 1959 Football Team
1984 Football Team
‣ 1991 Football Team
‣ Chuck Allen (1958–60)
‣ Enoch Bagshaw (1903–07); Coach (1921–29)
‣ Mario Bailey (1989–91)
‣ Milt Bohart (1951–53)
Mark Brunell (1989–92)
‣ James Bryan (1920–23)
‣ Blair Bush (1975–77)
‣ Ralph Cairney (1930–32)
‣ Charles Carroll (1926–28)
‣ John Cherberg (1930–32); Coach (1946–55)
‣ Earl Clark (1912); Coach (1927–28); Trainer (1929–61)
‣ Don Coryell (1949)
‣ William “Wee” Coyle (1908–11)
‣ Gilmour “Gil” Dobie, Coach (1908–16)
‣ Ray Eckmann (1921–21); Coach (1922–29)
‣ Steve Emtman (1989–91)
‣ George Fleming (1958–60)
‣ Ray Frankowski (1939–41)
‣ Nesby Glasgow (1975–78)
‣ Tom Greenlee (1964–66)
‣ Walter Harrison (1940–42)
‣ Don Heinrich (1949–50, 1952)
‣ Dave Hoffmann (1989–92)
‣ Ron Holmes (1982–84)
‣ Ja’Warren Hooker (1997–98)
‣ Merle Hufford (1929–31)
‣ Michael Jackson (1975–78)
‣ Jeff Jaeger (1983–86)
‣ Don James, Coach (1975–93)
‣ Paul Jessup (1927–30)
‣ Calvin Jones (1970–72)
‣ Napoleon Kaufman (1991–94)
‣ Lincoln Kennedy (1989–92)
Olin Kreutz (1995–97)
‣ Jim Lambright (1961–64); Coach (1969–98)
‣ Greg Lewis (1987–90)
‣ Jay MacDowell (1938–40)
‣ Ray Mansfield (1960–62)
‣ Vic Markov (1935–37)
‣ Hugh McElhenny (1949–51)
‣ Roy McKasson (1957–60)
‣ Don McKeta (1958–60)
‣ Lawyer Milloy (1993–95)
‣ Charles Mitchell (1960–62)
‣ Warren Moon (1975–77)
‣ Rudy Mucha (1938–40)
‣ Chuck Nelson (1979–82)
‣ Dave Nisbet (1930–32)
‣ Benji Olson (1995–97)
‣ Jim Owens, Coach (1957–74)
‣ Jimmy Phelan, Coach (1930–41)
‣ Rick Redman (1962–64)
Nate Robinson (2002)
‣ Bob Schloredt (1958–60); Coach (1963-73)
‣ Paul Schwegler (1929–31)
‣ Sonny Sixkiller (1970–72)
‣ William A. Smith (1930–34)
‣ Dick Sprague (1950–52)
‣ Max Starcevich (1934–36)
‣ Ernest Steele (1939–41)
‣ Joe Steele (1976–79)
‣ Mark Stewart (1979–82)
‣ Alfred “Doc” Strauss (1902–03)
‣ George Strugar (1953–56)
‣ Elmer Tesreau (1923–26)
Chad Ward (1997–2000)
‣ Arnie Weinmeister (1942, 1946–47)
‣ Dave Williams (1964–67)
‣ George Wilson (1923–25)
‣ Al Worley (1966–68)

MEN’S GOLF

‣ O.D. Vincent III (1987–89, 91); Coach (1994–2001)
Brock Mackenzie (2001–04)
‣ Jack Westlund (1923–24)

WOMEN’S GOLF

‣ Judy Hoetmer (1959–62)
‣ Edean Ihlanfeldt, Coach (1974–81)

MEN’S GYMNASTICS

‣ Melvin Cooley (1975–78)
‣ Jim David (1962–65)
‣ Bob Hall (1962–65)
‣ Yoshi Hayasaki (1968–71)
‣ Eric Hughes, Coach (1950–78)
‣ Mauno Nissinen (1967–69)

WOMEN’S GYMNASTICS

‣ Dale McClements Kephart (1962–67)
‣ Yumi Mordre (1986–89)
‣ Tiffany Simpson (1996–98, 2000)
‣ Joyce Tanac Schroeder (1969–74)

SAILING

‣ Carl Buchan (1977–78)

SKIING

‣ Gustav Raaum (1947–50)

SMALLBORE RIFLE

‣ Gordon Parker McAllister (1951–55)

WOMEN’S SOCCER

‣ Tina Frimpong (2001–04)
‣ Hope Solo (1999–2002)

SOFTBALL

Danielle Lawrie (2006–07, 09–10)
‣ Angie Marzetta Mentink (1993–94)
Sara Pickering (1994–97)
‣ Jennifer Spediacci (1997–2000)
‣ 2009 Softball Team

SWIMMING

‣ Irene Arden (1973–76)
‣ Robin Backhaus (1974–75)
‣ Jody Braden (1987–91)
‣ Lynn Colella Bell (1969–72)
‣ Rick Colella 1970–73
‣ Earl Ellis, Coach (1970–98)
‣ Jack Medica (1934–36)
‣ Steve Power (1969–73)
‣ Peter A. Salmon (1948–52)
‣ Jack Torney (1925–27); Coach (1933–62)

MEN’S TENNIS

‣ Jim Brink (1947–49)
‣ Chet Crile (1990–93)
‣ Darrell Eden (1941–42)
‣ Fred Fisher (1949)
‣ Dick Knight (1968–70)
‣ Art Langlie (1920–26)
‣ Bill Quillian (1952–55); Coach (1966–73)
‣ Wallace Scott (1925)
‣ Jack Torney (1925–27); Coach (1934–41)

WOMEN’S TENNIS

‣ Patricia “Trish” Bostrom (1969–72)
‣ Mary DeLay, Coach (1975–83)
‣ Kristina Kraszewski (1997–2001)

TRACK AND FIELD

‣ 1975 Mile Relay Team
‣ Steve Anderson (1928–30)
‣ Vicki Borsheim Beskind (1984–88)
‣ Herman Brix (1926–28)
‣ James Bryan (1920–23)
‣ Ralph Cairney (1930–32)
‣ Jim Charteris (1925–27)
‣ William “Wee” Coyle (1908–11)
‣ Clarence “Hec” Edmundson, Coach (1919–54)
‣ Cary Feldman (1970–72)
‣ Charles Frankland (1920–23)
‣ Edwin Genung (1929–32)
‣ Talbot Hartley (1928–31)
‣ Aretha Hill (1995–98)
‣ Ja’Warren Hooker (1998–2001)
‣ Paul Jessup (1927–30)
‣ Regina Joyce (1981–83)
‣ Scott Neilson (1976–79)
‣ Rick Noji (1986–90)
‣ Mike Ramos (1982–86)
‣ Ken Shannon, Coach (1969–2000)
‣ Phil Shinnick (1963–65)
‣ Brian Sternberg (1962–63)
‣ Jack Torney (1925–27)
Brad Walker (2001–04)
‣ Dave Williams (1964–67)

VOLLEYBALL

‣ 2005 Volleyball Team
‣ Christal Morrison (2004–07)
Courtney Thompson (2003–06)
Sanja Tomasevic (2002–05)

WRESTLING

‣ Ray Frankowski (1939–41)
‣ Bill Murdock (1970–73)
‣ Larry Owings (1970–72)

ADMINISTRATION/OTHER

‣ Harvey Cassill, Athletic Director (1946–56)
‣ Charles Frankland, Athletic Director (1933–35)
‣ Catherine B. “Kit” Green, Administrator (1960–95)
‣ Joe Kearney, Athletic Director (1969–76)
‣ Mike Lude, Athletic Director (1976–91)
Bob Rondeau, Radio Announcer & Host (1978–2017)