Inductees by Year

Hall of Fame Logo

2018

Mark Brunell, Football (1989–92)
Chris Gobrecht, Women’s Basketball Coach (1985–96)
Danielle Laurie, Softball (2006–07, 09–10)
Brock Mackenzie, Football (2001–04)
Brandon Roy, Men’s Basketball (2003–06)
Courtney Thompson, Volleyball (2003–06)
Chad Ward, Football (1997–2000)
1984 Women’s Eight-Oared Crew
1985 Women’s Eight-Oared Crew

2016

Olin Kreutz, Football (1995–97)
Sara Pickering, Softball (1994–97)
Nate Robinson, Men’s Basketball (2003–05); Football (2002)
Bob Rondeau, Radio Announcer & Host (1978–2017)
Sanja Tomasevic, Volleyball (2002–05)
Brad Walker, Track and Field (2001–04)
Mary Whipple, Women’s Crew (1999–2002)
1984 Football Team

2014

‣ Mario Bailey, Football (1989–91)
‣ Anna (Mickelson) Cummins, Women’s Crew (1999–2002)
‣ Ja’Warren Hooker, Football (1997–98); Track and Field (1998–2001)
‣ Joe Kearney, Athletic Director (1969–76)
‣ Christal Morrison, Volleyball (2004–07)
‣ Dave Williams, Football, Track and Field (1964–67)
‣ 2008 Women’s Cross Country Team
‣ 2009 Softball Team

2012

‣ Chet Crile, Men’s Tennis (1990–93)
‣ Dave Hoffmann, Football (1989–92)
‣ Giuliana Mendiola, Women’s Basketball (2001–04)
‣ Lawyer Milloy, Football and Baseball (1993–95)
‣ Tiffany Simpson, Gymnastics (1996–98, 2000)
‣ O.D. Vincent III, Men’s Golf (1987–89, 91)

2010

‣ Tina Frimpong, Women’s Soccer (2001–04)
‣ Kristina Kraszewski, Women’s Tennis (1997–2001)
‣ Benji Olson, Football (1995–97)
‣ Eldridge Recasner, Men’s Basketball (1987–90)
‣ Jennifer Spediacci, Softball (1997–2000)
‣ 2005 Volleyball Team

2008

‣ Blair Bush, Football (1975–77)
‣ Mary DeLay, Tennis Coach (1975–83)
‣ Chris Magruder, Baseball (1996–98)
‣ Hope Solo, Soccer (1999–2002)
‣ Mark Stewart, Football (1979–82)
‣ 1997 Men’s Crew Varsity Eight
‣ 1997 Women’s Crew Varsity Eight

2006

‣ Jody Braden, Swimming (1987–91)
‣ Jan Harville, Crew (1970–73); Crew Coach (1980–2003)
‣ Aretha Hill, Track and Field (1995–98)
‣ Jim Lambright, Football (1961–64); Football Coach (1969–98)
‣ Greg Lewis, Football (1987–90)
‣ Todd MacCulloch, Basketball (1996–99)

2004

‣ Earl Ellis, Swimming Coach (1970–98)
‣ Jeff Jaeger, Football (1983–86)
‣ Napoleon Kaufman, Football (1991–94)
‣ Lincoln Kennedy, Football (1989–92)
‣ Rhonda Smith, Basketball (1992–95)
‣ 1970 and 71 Men’s Eight-Oared Crew

2001

‣ Nesby Glasgow, Football (1975–78)
‣ Ron Holmes, Football (1982–84)
‣ Angie Marzetta, Softball (1993–94)
‣ Ken Shannon, Track and Field (1969–2000)
‣ Christian Welp, Basketball (1984–87)
‣ 1982 Women’s Eight-Oared Crew
‣ 1983 Women’s Eight-Oared Crew

2000

‣ Don Coryell, Football (1949)
‣ Darrell Eden, Tennis (1941–42)
‣ Frank Guisness, Basketball (1949–52)
‣ Michael Jackson, Football (1975–78)
‣ Mike Ramos, Track and Field (1982–86)
‣ Karen Deden Westwater, Basketball (1987–91)
‣ 1948–50 Men’s Eight-Oared Crew

1999

‣ Joe Cipriano, Basketball (1951–53)
‣ Steve Emtman, Football (1989–91)
‣ Walter Harrison, Football (1940–42)
‣ Dale McClements Kephart, Gymnastics (1962–67)
‣ Rick Noji, Track and Field (1986–90)
‣ Ernest Steele, Football (1939–41)
‣ 1977 Men’s Crew

1998

‣ Carl Buchan, Sailing (1977–78)
‣ Catherine B. “Kit” Green, Administrator (1960–95)
‣ Talbot Hartley, Track and Field (1928–31)
‣ Mike Lude, Athletic Director (1976–91)
‣ Chuck Nelson, Football (1979–82)
‣ Joyce Tanac Schroeder, Gymnastics (1969–74)
‣ 1952 Men’s Four-Oared Crew

1997

‣ Vicki Borsheim Beskind, Track and Field (1984–88)
‣ Gordon Parker McAllister, Smallbore rifle (1951–55)
‣ 1991 Football Team

1996

‣ Yvette Cole, Basketball (1985–89)
‣ William “Tippy” Dye, Basketball Coach (1951–59)
‣ Alan Forney, Crew (1979–82)
‣ Joe Steele, Football (1976–79)
‣ 1959 Baseball Team

1995

‣ Bill Hutchinson, Baseball (1929–31)
‣ Dick Knight, Tennis (1968–70)
‣ Ray Mansfield, Football (1960–62)
‣ Yumi Mordre, Gymnastics (1986–89)
‣ Steve Power, Swimming (1969–73)
‣ Detlef Schrempf, Basketball (1982–85)
‣ Dick Sprague, Football (1950–52)

1994

‣ Chuck Allen, Football (1958–60)
‣ Melvin Cooley, Gymnastics (1975–78)
‣ Dick Erickson, Crew Coach (1968–87)
‣ Don James, Football Coach (1975–93)
‣ Doug Smart, Basketball (1957–59)
‣ 1959 Football Team

1992

‣ Bruno Boin, Basketball (1956–57, 1959)
‣ Harvey Cassill, Athletic Director (1946–56)
‣ Charles Mitchell, Football (1960–62)
‣ Karen Murray Hodgins, Basketball (1981–84)
‣ Gustav Raaum, Skiing (1947–50)
‣ Phil Shinnick, Track and Field (1963–65)
‣ Al Worley, Football (1966–68)

1991

‣ Robin Backhaus, Swimming (1974–75)
‣ Irving Cook, Basketball (1918–20)
‣ Jay MacDowell, Football (1938–40)
‣ Bill Murdock, Wrestling (1970–73)
‣ Mauno Nissinen, Gymnastics (1967–69)
‣ William A. Smith, Football (1930–34)
‣ 1941 Men’s Eight-Oared Crew

1990

‣ Earl Clark, Football (1912, 1927–28); Trainer (1929–61)
‣ James Edwards, Basketball (1974–77)
‣ Cary Feldman, Track and Field (1970–72)
‣ Merle Hufford, Football (1929–31)
‣ Regina Joyce, Track and Field (1981–83)
‣ Rudy Mucha, Football (1938–40)
‣ Peter A. Salmon, Swimming (1948–52)
‣ Wallace Scott, Tennis (1925)
‣ 1923 Men’s Eight-Oared Crew

1989

‣ Milt Bohart, Football (1951–53)
‣ Jim Brink, Tennis (1947–49)
‣ Fred Fisher, Tennis (1949)
‣ Eric Hughes, Gymnastics Coach (1950–78)
‣ Edean Ihlanfeldt, Golf Coach (1974–81)
‣ Alfred James, Basketball (1926–28)
‣ Ned Nelson, Baseball, Basketball (1929–32)
‣ George Pocock, Crew (1912–76)
‣ Max Starcevich, Football (1934–36)
‣ 1981 Women’s Eight-Oared Crew

1988

‣ Bob Egge, Basketball (1935–37)
‣ Bob Hall, Gymnastics (1962–65)
‣ Judy Hoetmer, Golf (1959–62)
‣ William Morris, Basketball (1941–44)
‣ Dave Nisbet, Football (1930–32)
‣ George Strugar, Football (1953–56)
‣ 1975 Mile Relay Team

1987

‣ Patricia “Trish” Bostrom, Tennis (1969–72)
‣ Jim David, Gymnastics (1962–65)
‣ Tom Greenlee, Football (1964–66)
‣ Steve Hawes, Basketball (1970–72)
‣ Hal Lee, Basketball, Baseball (1932–34)
‣ Roy McKasson, Football (1957–60)
‣ Jack Westlund, Golf (1923–24)

1986

‣ Jim Charteris, Track and Field (1925–27)
‣ Ray Frankowski, Football, Wrestling (1939–41)
‣ Scott Neilson, Track and Field (1976–79)
‣ Larry Owings, Wrestling (1970–72)
‣ Jimmy Phelan, Football Coach (1930–41)
‣ 1940 Men’s Eight-Oared Crew

1985

‣ Irene Arden, Swimming (1973–76)
‣ James Bryan, Football, Basketball, Track and Field (1920–23)
‣ Marv Harshman, Basketball Coach (1972–85)
‣ Bill Quillian, Tennis (1952–55); Tennis Coach (1966–73)
‣ Sonny Sixkiller, Football (1970–72)
‣ Elmer Tesreau, Football, Baseball (1923–26)
‣ 1953 Men’s Basketball Team

1984

‣ Ralph Cairney, Basketball, Track and Field, Football (1930–32)
‣ Art Langlie, Tennis, Baseball (1920–26)
‣ Don McKeta, Football (1958–60)
‣ Warren Moon, Football (1975–77)
‣ Sammy White, Basketball, Baseball (1947–49)
‣ 1958 Men’s Eight-Oared Crew

1983

‣ J. Wilson Gaw, Baseball (1928–30)
‣ Yoshi Hayasaki, Gymnastics (1968–71)
‣ Calvin Jones, Football (1970–72)
‣ Paul Schwegler, Football (1929–31)
‣ Brian Sternberg, Track and Field (1962–63)

1982

‣ Rusty Callow, Crew (1914–15); Crew Coach (1922–27)
‣ Rick Colella, Swimming 1970–73
‣ Ray Eckmann, Football (1921–21); Football Coach (1922–29)
‣ Edwin Genung, Track and Field (1929–32)
‣ Paul Jessup, Football, Track and Field (1927–30)
‣ Rick Redman, Football (1962–64)
‣ Arnie Weinmeister, Football (1942, 1946–47)

1981

‣ John Cherberg, Football (1930–32); Coach (1946–55)
‣ Charles Frankland, Basketball, Track and Field (1920–23); Athletic Director (1933–35)
‣ Bob Galer, Basketball (1933–35)
‣ Don Heinrich, Football (1949–50, 1952)
‣ Jack Medica, Swimming (1934–36)
‣ Bob Schloredt, Football (1958–60)
‣ Alfred “Doc” Strauss, Football, Baseball (1902–03)
‣ Jack Torney, Swimming, Track and Field, Tennis (1925–27); Swimming Coach (1933–62); Tennis Coach (1934–41)
‣ 1948 Men’s Four-Oared Crew

1980

‣ Enoch Bagshaw, Football (1903–07, 1921–29)
‣ Herman Brix, Track and Field (1926–28)
‣ Lynn Colella Bell, Swimming (1969–72)
‣ William “Wee” Coyle, Football, Baseball, Track and Field (1908–11)
‣ George Fleming, Football (1958–60)
‣ Dorsett V. “Tubby” Graves, Baseball Coach (1923–46)
‣ Vic Markov, Football (1935–37)
‣ Jack Nichols, Basketball (1944, 1947–48)
‣ Roscoe “Torchy” Torrance, Baseball (1920–22)
‣ George Wilson, Football (1923–25)

1979

‣ Steve Anderson, Track and Field (1928–30)
‣ Charles Carroll, Football (1926–28)
‣ Hiram Conibear, Crew Coach (1907–17)
‣ Gilmour “Gil” Dobie, Football Coach (1908–16)
‣ Clarence “Hec” Edmundson, Track & Field Coach (1919–54); Basketball Coach (1921–47)
‣ Bob Houbregs, Basketball (1951–53)
‣ Hugh McElhenny, Football (1949–51)
‣ Jim Owens, Football Coach (1957–74)
‣ Al Ulbrickson, Sr., Crew Coach (1924–58)
‣ 1936 Men’s Eight-Oared Crew